św. Piusa X, papieża, wspomnienie

Joanny, Kazimiery

„Życie jest mostem, przejdź, ale nie buduj na nim swojego mieszkania.”
św. Katarzyna ze Sieny

Sdz 9, 6-15
Mt 20, 1-16

Szlachetna Paczka

Po raz kolejny chcemy przyłączyć się do akcji Szlachetna Paczka. W  tym roku naszej pomocy potrzebuje czteroosobowa rodzina pana Janusza.

Pan Janusz (56 l.) samotnie wychowuje dwójkę niepełnosprawnych dzieci: Artura (22 l.) i Michała (21l.), oraz opiekuje się chorą siostrą Betiną (53 l.). Pan Janusz uczciwie pracował przez 32 lata. W sierpniu tego roku doznał udaru mózgu, w wyniku czego nie może teraz pracować. Obecnie stara się o rentę. Rodzina utrzymuje się z wynagrodzenia Artura, który pracuje na budowie, oraz renty Michała i pani Betiny (łącznie 2360 zł). Po odliczeniu kosztów mieszkania, oraz leczenia Rodzinie zostaje na życie jedynie 345 zł na osobę. W rodzinie panuje miłość i wyjątkowa więź, która dodaje panu Januszowi siły i wytrwałości w opiece nad niepełnosprawnym synem i siostrą. Artur mimo częściowej niepełnosprawności rozpoczął pracę, by pomóc rodzinie. Michał uczy się w szkole specjalnej. Pan Janusz jest bardzo skromną, uczciwą, i pracowitą osobą - od parunastu lat samotnie opiekował się niepełnosprawnymi dziećmi i siostrą. Rodzina najbardziej potrzebuje środków czystości oraz zimowych butów, bo brakuje im pieniędzy na ich zakup. Pan Janusz bardzo by się ucieszył z nowej pralki, ponieważ obecnie używana jest już bardzo stara i się psuje.

UPDATE: Wiadomość od wolontariusza:

Byłem dzisiaj u Pana Janusza.  Bardzo fajnie się złożyło bo udało mi się spotkać z asystentem rodziny -Panią Eweliną.

Pan Janusz niechętnie chciał mówić o jakichkolwiek nowych potrzebach, wciąż nie może się uwierzyć  że ktoś chce mu pomóc. Bardzo by chciał poznać Darczyńcę.

Udało mi się porozmawiać z Panią Ewą (asystentem rodziny z MOPS), oraz pooglądać szczegółowo cały dom.

Opał już się udało zorganizować za pośrednictwem MOPS, więc do wiosny wystarczy. Wg mojej oceny potrzeby rodziny są bardzo duże, tylko nie chcą o nie prosić.

Poniżej spisałem rzeczy z których rodzina nie ma lub są bardzo zniszczone.

1. Bielizna osobista – Pan Janusz
  2. Bielizna osobista – Michał
  3. Bielizna osobista – Pani Betina
  4. Wersalka rozkładana – ( Pan Janusz śpi na rozlatującym się „meblu” w salonie)
  5. Kołdra + pościel + poduszka – 2 kpl.  160 cm x 200 cm ( Pan Janusz śpi pod kocem, Michała kołdra i pościel– strasznie zużyta
  6. Toaleta ( kompakt WC górnopłuk) – uszkodzony
  7. Rodzina nie posiada żadnego telewizora ani anteny.
  8. Michał na wiosnę ma zieloną szkołę ( koszt 1000 zł) Spróbuje napisać do MOPSu o dofinansowanie
  9. W kuchni oraz w łazience brak części płytek.

Poniżej znajduje się link do listy potrzeb rodziny gdzie znajdują się wszystkie potrzebne informacje. Chętnych do pomocy rodzinie prosimy o przyniesienie darów do 7 grudnia na probostwo lub do zakrystii (po Mszach Św.).

Zobacz listę potrzeb